4 Şubat 2014 Salı

KCBT 6. Blog Turu: Mabet - Kitap Yorumu"Planım : Şehre gir. Nadiayı al. Bir çıkış yolu bul. Bu kadar basit."Bir hafta önce on yedi yaşındaki Lela Santosun en iyi arkadaşı Nadia intihar eder. Oysa bugün, uğurlama merasiminin ters gitmesi sayesinde Lela cennette, uzaktaki büyük kapılarla çevrili şehre, cehenneme bakıyordur. Karanlık ve yolunu şaşırmış yaratıklarla dolu olan İntihar Kapılarından kimse kendi isteğiyle geçmez. Ama Lela herhangi biri değildir, en yakın arkadaşının ruhunu kurtarmaya kararlıdır - kendi ahiret hayatını feda etmek zorunda kalsa bile.Lela, Nadiayı bulmaya çalışırken bu karanlık şehrin uçsuz bucaksız sokaklarında devriye gezen muhafızlara yakalanır. İçlerinde insana en yakın olan liderleri Malachi, diğerlerinden tek bir nokta dışında farklıdır: ölümcül etkileyiciliği. Lela ile tanıştığında Malachi de kendi planını yapar: Nadiayı geride bırakmak pahasına bile olsa Lelayı şehirden çıkar. Çünkü Malachi, Lelanın bilmediği bir şeyi bilmektedir: Bu karanlık şehir Lelanın hayatını geçirmek zorunda kalacağı en kötü yer değildir. Malachi, onu bu kaderden uzak tutmak için her şeyi yapmaya hazırdır.

Bu tur fantastik türünde okuduğum en değişik kitaplardan birini inceledik. İlk defa Araf'ta geçen bir kitap okudum ve kurgunun sağlamlığından olsa gerek saçma gelen hiçbir yanı yoktu. Lela, çocukluk dönemini çok zorlu geçirmiş bir kız. Yaşadıklarını onu sert ve içine kapanık biri haline getirmiş olsa da özünde iyi biri. Bir gün okulun bahçesinde Nadia'yla yolları kesişiyor, Nadia okulun kraliçesi Lela ise en dışlanmış öğrencisi. Apayrı uçlarda olan iki insan olmalarına rağmen çok yakın oluyorlar. Ve bir gün Nadia'ın intihar etmesiyle hayattaki tek dostunu da kaybeden Lela arkadaşını bulmak için ne kadar ileri gidilebileceğini öğrenecektir.

Mekanımız: Kara Şehir. Neresi derseniz, burası intihar edenlerin gittiği araf olarak nitelendirebileceğim bir yer. Nadia'nın tanıdığı bir mekan çünkü kızımız yıllar önce intihar etmiş ve belli bir süre ruhu öteki tarafta kalmış. Nadia'nın ölümünden sonra Lela'nın karanlık şehre nasıl girdiğini açıklamayacağım çünkü orası spoiler oluyor. Ama yazarı bu konuda tebrik etmek gerek geçişi güzel ayarlamış. Zaten dünya da Lela için çok mühim olan biri olmadığından okurkene vah dünyada şusu busu kaldı demedim hiç.

Her kitap da olduğu gibi Mabet'te de yazar biz kızları düşünmüş ve ortaya Malachi çıkmış. :D Kendileri Kara Şehir muhafızlarının başı, normalde muhafızlar insan değil ama Malahci insan, çok da hoş bir insan. ;) Kitaba ilk dahil oluşundan biraz korksam da tanıdıkça arafa gitsek mi dedirtiyor insana.

Mabet film tadında aksiyonu bol bir kitaptı. Fantastik olsun aksiyonlu olsun ve bir de farklı bir şeyler olsun istiyorsanız okumanızı tavsiye ederim. Son olarak, Mabet kitabını kazanmak isterseniz canavarların çekilişine katılmayı unutmayın. ^^a Rafflecopter giveaway

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...