31 Ekim 2014 Cuma

Bu Gece Ürkütücü Şeyler Okuyalım

Ekimin son günü, kimisi için halloween benim için Samhain ama tema aynı, bu gece ölülerle aramızdaki perdenin kalktığı gece. Hayaletlerin etrafta dolanacağı, ölmüş cadıların kara kedi kılığında dünyaya geri geleceği 31 ekim gecesinden 1 kasım gün doğumuna kadar olan zaman geldi.  Neden bilmiyorum ama küçüklükten beri bu geceyi ayrı bir seviyorum. Hatta telefon oyunlarına cadılar bayramı temalı sürüm geliyor ya o bile beni ayrı bir mutlu ediyor. Bugün belki çok özel bir şey yapmayacağız ama bu konuyla alakalı yazılar okumak bile ayrı bir mistik ayrı bir şirin. İnsan kendini hoş kokuların geldiği bir mutfakta çay içip kitap okurken hayal ediyor böyle her yer her yerde ama bir o kadar da kendi düzeni olan şirin bir ev, dışarıda hava kapalı ve akşama en yakın arkadaşlarınız size gelecek. Her şey hazır onları beklerken birkaç sayfa okuyorsunuz ve evet bu ev bir cadının evi. Neyse sonuç olarak hayal kurmak güzel şey. ^_^  31 ekimin haftasonu öncesi olması da ayrı bir şans sanırım.:) Bir kitapkurdu olarak hazır hava da soğukken yorganın altına girip gecenin bitimine kadar en sevdiğimiz kitaplarda dolansak ya da yeni bir kitap seçip bir gecede bitirsek güzel olur bence. Halloween ruhunu yaşamak isteyenler için kitaplığımdan bir iki kitap seçtim. Neleri niçin seçmişim diye sırayla bakacak olursak^^


Sıkıldıkça resim süslerim falan. :D Seviyorum bu tarz şeyleri ya. ^_^ Şimdi, büyücülerin ağırlıkta olduğu bir seriyle başlayalım. Muhteşem Yaratıklar. Klasik cadı olayından biraz daha farklı ve kesinlikle daha gotik bir hikayeye sahip olan serinin Türkçeye üç kitabı çevrildi. Dördüncünün ingilizcesini aylar önce D&R'de gördüm keşke hazır son kitap hafızamda tazeyken alsaydım baksanıza Epsilon devamını tin tin getiriyor. -_- Konusunu özet geçecek olursam esas karakter Ethan büyücü olan kızımız Lena ile tanışıyor, Lena'nın ailesi büyücü ve her 16. yaş gününe gelen büyücü iyi ya da kötü tarafı seçiyor ama Lena'nın kötü tarafta olacağı kesin gibi. Üstelik ne o ne de Ethan bunu istiyor. Konu bu tip kısacası büyücüler işte bilirsiniz. :D 

Dracula hem klasik ve fantastiğin birleşiminden  oluşuyor, filmi olan Bram Stoker's Dracula'yı da şiddetle tavsiye ederim. Sonunda belki Mina benimdir hı olamaz mı triplerine girip birkaç hafta öyle dolanmanız muhtemel tabii. 

Uğultulu Tepeler günümüz genç yetişkin kitaplarına ilham veren eserlerin başında geliyor. Kitabı okuyalı baya olduğundan kafamdakiler biraz silik ama hayaletlerin dolaştığı bir kitap olduğundan eminim. Ortada bir aşk var, geçmişte hata yapmış bir adam ve sevgilisinin peşini bırakmayan hayaleti. Bu gece için iyi bir seçim olabilir. 

Yer Değiştirenler için çok iyiydi mutlaka okuyun diyemem ama her sayfası ben gizemli ve farklı bir kitabım diye bağıran cinstenti. Kapağı bile cadılar bayramı listesine girmesi için yeter de artar bile. Öyle göründüğü kadar ürkünç değil aksine biraz hüzünlü. Bundan ötürü de fazlasıyla gotik. ^^

Paranormal Serisi'ni çoğunuz biliyorsunuzdur, üç kitaptan oluşuyor; Paranormal, Doğaüstü ve Sonsuz. Peri ağırlıklı her türden paranormali içeren çok eğlenceli bir seri. Bazen bu kısmı biraz çocukça olmuş deseniz de işin eğlencesi orada aslında. Bu gecenin en pembe ve en eğlenceli seçeneklerinden biri. 

Montague Amca'nın Dehşet Hikayeleri, adı bile ürkütücü falan. Nerede okuduğunuza göre korkutacak cinsten. Hatta şunu keşfettim korku ve gerilim türündeki kitaplar yalnızken mükemmel bir tempoya bürünüyor ama kalabalıkta gün ışığında okursanız boğuculaşıyor. En azından ben bunu çok yaşadım size de oldu mu bilmiyorum. Gece tek başınıza okuyun ;) diyorum sadece. 

Tam çıkmamış ama orada bir Stephen King var, üstelik en bilindiklerinden bi' tanesi; Hayvan Mezarlığı. Her ne kadar kapağında dünyanın en korkunç kedisi olsa da (ve bir o kadar gereksiz) konu sağlam, hikaye akıcı. Gece yarısı başlayıp sabah bitirebilirsiniz (tabii kitaptaki Wendigo gelip sizi yemezse nihahah.)  


10 yorum:

 1. Seni mimledim! Blogumu yeni açtım ama etkinlik güzeldi katılmak istedim. Umarım yaparsın :D

  YanıtlayınSil
 2. Yazıya bayıldım. Cadılar *_* bayıldığım konular yine. Ben bu gece Anne Rice okuyacağım ^_^ ölmüş cadıların ruhu dedik de bugün iş yerinde cama gelen simsiyah ve dişleri vampir dişleri gibi dışarı uzamış olan kediden anlamlar çıkarmaya başladım bile o.O

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Oo ne güzel seni ziyarete gelenler olmuş bana kimse gelmedi. :(

   Sil
  2. Ziyaretçim bugün de beni yalnız bırakmadı :p

   Sil
  3. Sanırım tanışmak istiyo. ;))))))))))))))))

   Sil
  4. Şimdiden kaynaştık, hem korkutucu hem sevilesi bir tip :3

   Sil
 3. Merhabaa :) muhteşem yaratıklar'ın normal kapağını nerden buldunuz ? :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kitabı ilk çıktığı zamanlarda almıştım o zaman filmi yoktu haliyle kapağı farklı :) Sahaflara bakabilirsiniz eski basımları vardır kesin :)

   Sil
  2. Teşekkürler :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...