10 Kasım 2013 Pazar

Ötekiler Arasında - Jo Walton Çok Yakında Kitap Canavarlarında


Uykusuzlar turumuz tüm hızıyla devam ederken (salı günün yayındayım) İthaki'den diğer turumuz için düşündüğümüz Ötekiler Arasında geldi. Kitabı gördüğümde nasıl sevindim anlatamam, konusunu incelemiş ve çok beğenmiştim. Kapağının muhteşemliği de beni benden aldı. İlk sayfasını ilk cümlesini okudum ve kapattım. Şu an başka bir kitap okuyorum ve bu büyülü kitabı öylesine incelemek istemedim.  Eser şimdiden fantastik edebiyatının klasikleri arasında sayılıyor, birçok ödüle layık görülmüş.

Kısmetse Ötekiler Arasında 4. turumuzun konuğu olacak. Ayriyetten İthaki Yayınları sponsorluğunda üç kişiye hediye edeceğiz bu süper eseri. Takipte kalmanızı şiddetle tavsiye ediyorum dostlar kitap harika duruyor. *.* İlk defa bir tur için bu kadar heyecan yaptım, desteği için İthaki'ye sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. :)

Bu da kitabımızın arka kapak tanıtımı ve konu bilgisi:

John W. Campbell En İyi Yazar, Dünya Fantezi En İyi Roman ve Prometheus En İyi Roman ödüllerine sahip Jo Walton'dan bir başyapıt!Modern fantezi klasikleri arasında yerini şimdiden alan Ötekiler Arasında; Hugo, Nebula ve Dünya Fantezi ödüllerinin üçüne birden aday olmayı başaran -ve ikisini kazanan- çok az sayıda kitaptan biri.
Morwenna Phelps (Mori), perilerin ve insanların dünyası arasında sıkışık bir hayat yaşamaktadır. Galler'de yetişen Mori'nin en yakın arkadaşları periler ve bilimkurgu romanlarıdır. Deli bir büyücü olan annesi, perileri karanlık bir sona doğru sürüklemeye çalıştığında Mori kendisini topal bırakacak büyülü bir savaşta onunla yüzleşmek zorunda kalır… ve ikiz kız kardeşi ölür.
Yaşadığı üzücü olaylardan sonra İngiltere'ye, onu ve kardeşini doğumlarında terk eden babasının yanına gönderilir. Burada arkadaş bulmakta zorlanan Mori, büyü yaparak kendisi gibi düşünen insanları çevresine toplamak ister, ama yaptığı büyü annesinin dikkatini çeker. Bu durum, Morwenna'yı yıllardır kitaplardan öğrendiği her şeyi kullanmasını gerektirecek bir hesaplaşmaya doğru sürükler.
Yolu Tolkien, Le Guin ve Vonnegut'tan geçen herkesin kendisini bulabileceği "anı"lar taşıyan bu eser, fantastik ve bilimkurgu edebiyatının esinlerini bir araya getiriyor. Günlük biçiminde yazılmış olan Ötekiler Arasında sadece bir roman değil, tüm bilimkurgu ve fantastik edebiyat dünyasına topyekûn bir övgü ve selamlama.
"Tesadüfler zincirini oluşturan şey büyünün ta kendisidir… Parmaklarınızı şaklatarak bir gül yaratabilirsiniz ama bunun asıl nedeni uçakla geçen birinin tam o esnada düşürdüğü gülün elinize konmasıdır. Gerçek bir kişi, gerçek bir uçak ve gerçek bir gül vardır, ama elinizde bir gül tutuyor olmanızın sebebi büyü yapmamış olduğunuz anlamına gelmez." 

4 yorum:

 1. Bende ilk gördüğümde kapağına ve konusuna bayılmış yazarın ödüllü olduğunu görünce de çok istemiştim kitabı.Ben okuyamasam da sizin turunuzu sabırsızlıkla bekliyorum ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turumuzdaki 3 kitaptan biri sana gider belki de, öyle okumuş olursun. =)

   Sil
 2. Bu kitabı öyle merak ediyorum ki en kısa zamanda edinmek lazım ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de fuarda alsam mı almasam mı kararsızlığına düşmüş ve almadan çıkmıştım, sonra turunu yapacağımız belli oldu. :) Umarım en kısa zamanda edinirsin, çekilişimize de beklerim. :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...