10 Ekim 2013 Perşembe

Kitap Canavarlarının Blog Turu / Eczacını Kızı - Charlotte Betts (Yorum + Çekiliş + Filmi Olsa Kimler Oynamalı?)


-Tur Takvimimiz-
06.10.2013 Kalbi Kitapla Atan Çocuk - Yorum, Ön Okuma ve Çekiliş
07.10.2013 İkinci Harfi "i" - Yorum, Yazar Kimdir, Alıntılar
08.10.2013 Kitap Sara'yı - Yorum, Kitabın Aldığı Ödüller
09.10.2013 Bidolukitap - Yorum, Playlist
10.10.2013 Mavi Kalem - Yorum, Kapak Edisyonları, Ekip Kitap İçin Ne Demiş?
11.10.2013 Büyülü Ayraç - Yorum, Film Olsa Kimler Oynamalı

Her türlü merhemi ve yatıştırıcı ilacı hazırlama konusundaki büyük becerisi ile katı ve asık suratlı Doktor William Ambroseu bile etkilemiş olan Susannah, eczanenin penceresinden süzülen ışıkta hayal kurup kötü kokulu bir toza dönüştürdüğü sülfürü ezerken dışarıdaki dünyayı izliyordu. 
Fleet Caddesi, her zamanki gibi karınca yuvasını andırıyordu. Sabah başlayan kar çoktan Limehousedaki ocaklardan yayılan zehirli bulutların getirdiği isle karışmış, ana kanalizasyondaki atıklar da inişli çıkışlı buzdağları oluşturmuştu. Kilise çanı çalarken köpekler havlıyor, eczanenin önünden kalabalık bir insan seli geçiyordu.
Susannahın gözleri, koyu renk şapkası ve peleriniyle karda yürümeye çalışan uzun boylu adama ilişti. Ormanda sessizce sürünen bir kurt misali kalabalığın yarattığı hengamede ilerlemeye çalışması Susannahın dikkatini çekmişti...

İki önemli edebiyat ödülü kazanmış olan Eczacının Kızı kitabını okurken 17.yy Avrupası hakkında da çok şey öğreneceksiniz... 

2010 YouWriteOn Book Ödülü
2011 RNA En İyi Yazar Ödülü


Feniks Yayınları desteğiyle düzenlediğimiz ilk turumuzun son günü bendeyiz. Tarihi aşk romanı olan Eczacının Kızı  son zamanlarda okuduğum en güzel aşk romanlarından biriydi. Bir yandan acaba birlikte olabilecekler mi diye heyecanlanarak,  bir yandan da aman veba illeti bizimkilere bulaşmasın diye dua ederek okudum kitabı. 17. yüzyıl Londra'sında geçtiğinden tıp çok ileri değil ve kentlerin altyapıları da oturmamış. Dolayısıyla bir veba salgını var ve şehri kasıp kavuruyor. Babası eczacı olan Susannah, annesini kaybetmiş ve o zamandan beri baba - kız birbirlerinden güç alarak ilerliyorlar. Fakat dönem koşullarından dolayı kadınların çalışma özgürlüğü yok, ancak dulsan ve kocanın işini devam ettiriyorsan sorun olmuyor. Genç kızların iyi bir gelecek için tek umudu düzgün bir erkekle evlenmek. Babasının yanında eczacılık ilmini öğrenen Susannah hayata çevresindeki diğer kızlardan daha farklı bakıyor, çağının getirdiği kadere boyun eğmek istemiyor. Daha geniş bir bakış açısına sahip, ayakları yere basan biri. Ama böyle dedim diye aykırı olduğunu düşünmeyin, o da diğerleri gibi aşık olup evlenmek istiyor tabii. İşte bu noktada devreye okurken taptığım, yakışıklı doktorumuz William giriyor. Aslında kitabın ortalarına kadar ikilinin aşkı gün yüzünde değil hatta aralarına başka insanlar giriyor falan. :( Kitapta bu yüzden çok şaşırdığım sahneler oldu, yine de başından beri William - Susannah ikilisinin aşkından tereddüt etmedim. Yazar aralarındaki çekimi o kadar güzel kaleme almış ki, tek bir bakışmaları bile o duyguyu karşı tarafa aktarıyordu. Eczacının Kızı'nda en çok sevdiğim ve kitaba beş üstünden beş puan vermeme sebep olan şey de bu. Artık o çekimi hissettiren kitap sayısı yok denilecek kadar az ama bu kitabı okurken keşke benim de bir William'ım olsa dedim. ;)

Peki filmi olsa hangi karakterleri kim oynamalıydı? Kitapta ön planda olan bana göre altı kişi falan vardı. Bu kısımda biraz karakter analizi de yapacağım hem kitabı da daha iyi aktarmış olurum.

Susannah
Görünüş olarak kumral, yeşil gözlü hoş bir kız Susannah. Kitap görselindeki kız bence Susannah için pek olmamış. Her ne kadar görünüşü uysa da karakterinin sağlam yapısını yansıtmamış bence. Kim olsa diye çok düşündüm ve sonunda Eczacının Kızı'na en çok yakışacak kişinin Anne Hathaway olacağına karar verdim.


William (Dr. Ambroseu)
William kitaptaki en sevdiğim kişiydi. Kendini mesleğine adamış olan doktorun geçmişinde yaşadığı bazı şeylerden dolayı kadınlarla arası pek iyi değil. İlk başta sert ve umursamaz biri gibi gözükse de içini öğrendikçe Ah William'cığım olduğumdan çok özel birisi oynamalı onu diye düşündüm. Sense and Sensibility'i izleyeniniz vardır mutlaka, William'da oradaki Christopher gibi biri. Dış görünüşleri benzemiyor ama tavırları neredeyse aynı. Bu durumda en sevdiğim aktörlerden biri olan Alan Rickman da William'ı  alıyor. :) 


Henry
William'a o kadar çok odaklandım ki Henry'den bahsetmeyi unuttum. Kitaptaki rolünü açıklamak istemiyorum çünkü ağır spoiler oluyor. Okuyun, görün ne haltlar yediğini. (Evet, sinir olduğum biriydi.) William'ın kuzeni, Londra'ya yeni gelmiş ve münasip bir gelin arayan bu şahsiyet o dönemin zipidi erkeklerinden biri diyebilirim. her ne kadar fiziğiyle bayanların kalbini çalsa da karakteri meh, adam olmaz senden Henry. Kendisine cuk oturan bir oyuncumuz var, daha doğrusu o oyuncunun oynadığı bir rol. Tom Cruise'un oynadığı Vampir Lestat.


Dişsiz fotoğraf bulamadım eheheh.

Cornelius
Susannah'ın babası. Kitabın başlarında şaşırtıcı bir şekilde kendinden çok genç bir bayanla evlenip kızının hayatına üvey anne sokuyor olsa da iyi ve tonton bir amcaydı. Açıkçası kitabı okurken onun olduğu sahnelerde gözümde pek kimse canlanmadı ama Michael Caine o karakter için iyi gider diye düşünüyorum.


Arabella
Cornelius'un karısı, kendini beğenmiş ve sürekli istekleri olan biri. Üç çocuğuyla dul kalmış olsa da ne yapıp etmiş ve Cornelius'u ayartmış olan şahsiyet. Dört ayak üstüne düşen kedi misali. Amanda Seyfried bu rol için biçilmiş kaftan bence. 


Phobe 
O dönemde siyahi halkı köle olarak kullandıklarını bilirsiniz. Phobe'da Barbados'dan getirilmiş kölelerden biri. Kitabın sonlarına doğru geliş amacını ve Susannah ile olan bağlantısını öğrendiğimde baya şaşırmıştım. Ve yine başlarda pek sevmesem de işin aslını öğrendiğimde kötü birisi olmadığını anlamış oldum. Bence bu karakter Django Unchained'de izlediğimiz Kerry Washington'la çok uyuşuyor.


Kısacası Eczacının Kızı yürekten hissedebileceğiniz, akıcı ve dönemini objektif yansıtan bir roman. Ben okurken daha çok aşka odaklandım ama 17. yüzyıl Londra'sında dolaşmanın verdiği zevki de es geçmemek gerek. Bu güzel kitabı okumama fırsat verdiği için Feniks Yayınları'na çok teşekkürler. Alttaki formdan ekilişe katılıp siz de Eczacının Kızı adlı kitabı okuma şansı kazanabilirsiniz. Seçeneklerde yazanları yapmanız yeterli, herkese bol şans! :) 

Puanımı da unutmayalım
a Rafflecopter giveaway

2 yorum:

  1. Güzel yorumun için teşekkürler. :) Bayağı merak ettim kitabı şimdi. :) Çekilişlerde pek şansım yoktur sanırım yine almak bana düşecek :D

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Umarım kazanırsın ama kazanamasan da okumanı tavsiye ederim gerçekten çok güzel bir kitaptı. =)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...